Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Kultura

Główna treść

Kultura

Animatorem kulturalnego życia Miasta i Gminy Wolbrom jest prężnie działający Dom Kultury, mający siedzibę przy ulicy Leśnej 2. Działalność Domu Kultury koncentruje się na pracy w dziedzinie edukacji kulturalnej, folkloru i sztuki ludowej, w związku zorganizowane są liczne imprezy i wystawy o charakterze konkursowym, a także utrzymywany jest stały kontakt z twórcami ludowymi i zespołami obrzędowymi. Dom Kultury jest także organizatorem różnego rodzaju imprez kulturalnych oraz rozmaitych zajęć cyklicznych dla dzieci i dorosłych w ciągu całego roku.

dk.wolbrom.pl

Przy Domu Kultury w Wolbromiu działają następujące sekcje:

W dziedzinie: Aktywność

Acro Studio Wolbrom

To projekt sportowy powstały w styczniu 2018 roku dzięki DK Wolbrom. Jak sama nazwa wskazuje są to zajęcia z akrobatyki sportowej, a od niedawna również z akrobatyki powietrznej. Zajęcia prowadzone są przez Łukasza Trafiałka i Kajetana Maciuszczaka. Do sekcji uczęszczają dzieci od 6 do 17  roku życia.

Joga

Wycisza, redukuje stres, doskonale wzmacnia mięśnie, jest znakomitą alternatywą do spędzenia wolnego czasu.

Fitness

To zajęcia pozwalające na utrzymaniu swojego organizmu w dobrej kondycji fizycznej, które wspomagają spalanie tłuszczu i zbędnych kalorii oraz ujędrniają całą sylwetkę. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są piłki gimnastyczne, stepy, hantle, taśmy thera band.

W dziedzinie: Kluby

Klub Małego Odkrywcy

Do klubu należą dzieci w wieku 4-9 lat. Zajęcia przybliżają dzieciom w zabawny i porywający sposób zawiłości świata nauki i przyrody.

Klub Młodego Kinomana

Klub dla młodzieży rozwijający filmową pasję.

Koła zainteresowań

Koło fotograficzne

Zajęcia dla pasjonatów fotografii oraz dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aparatem.

Robotyka

Zajęcia z robotyki przygotowują dzieci do zawodów przyszłości: inżynierii, programowania, architektury itp. Są wspaniałą alternatywą na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Dzieci konstruują roboty z klocków, a następnie dzięki zaprogramowaniu wprowadzają je w ruch.

Koło plastyczne

Na zajęcia uczęszczają dzieci w wieku od 5 do 15 lat.   Dzieciom i młodzieży pozwalają na szeroki rozwój w zakresie sztuk plastycznych, natomiast młodszym dzieciom ułatwiają rozwijanie kreatywności, wyobraźni i zdolności manualnych poprzez zabawy plastyczne.

Koło teatralne

Sekcja działa od kilku lat i uczęszcza do niej 25 osób w wieku 7-15 lat.

Koło szachowe

Gra w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.
Zajęcia prowadzone są dla dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

Sekcje

Balet z elementami tańca klasycznego

Świat baletu to takie miejsce, do którego większość małych dziewczynek chętnie się przeniesie. Zajęcia baletu z elementami tańca klasycznego są kompleksowe i profesjonalne.

Taniec nowoczesny

Choreograf koncertów uczy najciekawszych i najbardziej widowiskowych technik tanecznych. Modern, modern jazz, hip hop, jazz funk, Lyrica.

Sekcja instrumentalna

W ramach sekcji instrumentalnej prowadzone są: nauka gry na gitarze, gra na akordeonie i pianinie oraz wokal.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa przy Domu Kultury w Wolbromiuzrzeszając osoby, które nie są już czynne zawodowo, ale wciąż aktywne, twórcze i ciekawe świata. Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku o nazwie „Nowe Horyzonty”ma na swoim koncie liczne sukcesy, w tym międzynarodowe.

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”

Zespół Pieśni i Tańca Wolbromiacy. Instruktorką Zespołu jest Agnieszka Gołembiowska-Karoń. To jedyny tego typu zespół w powiecie olkuskim, nieustannie odgrywający rolę ambasadora Polski, gminy Wolbrom i Domu Kultury na scenach krajowych oraz zagranicznych. Występował na międzynarodowych festiwalach na Ukrainie, Węgrzech, w Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Niemczech, Macedonii, Rumunii, Grecji, Bułgarii i we Włoszech. Za swoje zasługi został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.